wpisz słowo:   
 Wtorek,  12 Grudnia 2017
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Aktualności z życia naszego miasta i gminy

Data dodania: 2017-03-18
 Dzień Nauki w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Obrze


„Matematyka jest alfabetem za pomocą, którego Bóg opisał wszechświat”- słowa Galileusza stały się hasłem przewodnim Dnia Nauki, który odbył się 14 marca 2017 roku w ZSG w Obrze z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była Pani Dyrektor Elżbieta Błaszczyk.  


Nasze spotkania z Nauką rozpoczęliśmy od udziału w przedstawieniu pt: „Urodziny Ludolfiny”. Uczniowie z klas II a i II b gimnazjum pod kierunkiem pani Marty Poniedziałek przybliżyli historię tej liczby oraz jej drogę do współczesności. Występując na scenie, opowiadali o szkolnej codzienności i kłopotach z obliczeniem zadania domowego. Podczas wyliczeń zdarzyła się niecodzienna sytuacja- ich świat odwiedziły osobistości z matematycznego świata z Ludolfiną ( liczbą π) na czele. Młodzi aktorzy wcielali się w postacie, które odegrały znaczącą rolę w odkryciu i ustaleniu tej niesamowitej liczby, bez której nie można mówić o obliczaniu pola koła, długości okręgu czy objętości kuli.  Usłyszeliśmy więc o starożytnych Egipcjanach, Babilończykach, o Archimedesie, a później o matematykach takich jak Leonard Euler, William Jones czy Ludolf van Ceulen- pomysłodawca imienia naszej bohaterki.  W trakcie przedstawienia można też było poznać zasady mnemotechniki autorstwa Antoniego Cwojdzińskiego czy posłuchać wiersza Liczba π, który napisała sama Wisława Szymborska.


Spektakl wprowadził nas w świat matematyki, stąd też kolejnym punktem Dnia Nauki były warsztaty matematyczne prowadzone przez panią Marię Matyla. Członkowie koła matematycznego przygotowali bryły zbudowane z sześcianów zrobione metodą origami. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania metody origami i wykonanie własnego czworościanu.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przyrodnicze prowadzone przez uczniów pod kierunkiem pani Ewy Petras i pani Edyty Milanowskiej. Były one adresowane do uczniów klas 2-5 SP. Doświadczenia przyrodnicze polegały m.in.: na wykrywaniu skrobi w produktach spożywczych, badaniu składu powietrza atmosferycznego, obecności ciśnienia atmosferycznego i hydrostatycznego, różnic w gęstościach cieczy, działaniu wiatraka i turbiny wiatrowej- wytwarzanie energii odnawialnej, budowie i erupcji wulkanu. Przyrodnicy wyjaśniali zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym, właściwościami fizycznymi ciał, grawitacją i antygrawitacją, przyciąganiem elektrostatycznym. Zaprezentowali, jak i dlaczego działa „Odrzutowy balonik”, czy „Balonowa karuzela”. Młodsi koledzy dowiedzieli się m.in., że woda ma skórę i szukali odpowiedzi na pytanie: Czy możemy umyć się tylko wodą? Uczniowie byli bardzo dociekliwi, zadawali mnóstwo pytań, sami próbowali przeprowadzić doświadczenie.


Uczniowie klas III Gimnazjum pod opieką pani Doroty Brzezińskiej i pana Pawła Rychłego zaprosili kolegów i koleżanki z 6 SP  i I-II Gimnazjum do laboratorium fizycznego. Wykorzystując najprostsze substancje i przedmioty codziennego użytku (balony, sodę, skrobię ziemniaczaną, olej, sól, pieprz, suszarkę, świeczki, puszki itp.) wprowadzali w świat gęstości, podciśnienia, składu powietrza, korytarzy powietrznych, mieszanin, reakcji substancji, właściwości fizycznych i chemicznych otaczającego świata. Niektóre z doświadczeń wymagały bardziej profesjonalnego sprzętu, choćby maszyny elektrostatycznej, elektroskopu, ogniwa fotowoltaicznego, modelu turbiny wiatrowej- dzięki którym poznawano właściwości pola elektrostatycznego, ładunków elektrycznych i zamiany energii. Młodzi naukowcy zgodnie przyznali, że zdobywanie i przekazywanie wiedzy może być absorbujące.


Kolejną atrakcją tego Dnia były zajęcia ornitologiczne prowadzone przez doktorantów z UAM w Poznaniu. Składały się one z dwóch części: teoretycznej (prezentacja) i praktycznej (np. obrączkowanie ptaków). Bardzo dziękujemy podopiecznym pana profesora Piotra Tryjanowskiego za ciekawy przekaz treści wzbogacony pokazem.


Na koniec uczniowie odbyli podróż w kosmos, odwiedzając mobilne planetarium. Dzień był pełen wrażeń, bogaty w doświadczenia, zdobywanie i dzielenie się wiedzą i na pewno kiedyś zostanie powtórzony.

Galeria zdjęć

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Geolokalizacja

Nadchodzące wydarzenia
13.02
2018
Ciao Ciao Bambina
09.01
2018
LAW LAW LAW
06.01
2018
Szopka Gwiazdkowa
06.01
2018
Koncert Noworoczny
03.01
2018
Koncert Noworoczny
20.12
2017
Jak uzyskać wsparcie
16.12
2017
Kino w Wolsztynie
16.12
2017
Świąteczny Turniej Piłki Ręcznej
czytaj więcej...

Ważne informacje
czytaj więcej...

Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Łódź Turystyczna
Regulamin Park i Wyspa
Sport
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Karta Rodziny
Imprezy cykliczne
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Informator SMS
Galeria zdjęć
Pobierz Quest
Kamery online
Komunikacja
Geo-System
Zasłużony / HonorowyURZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00, Fax. (68) 384 27 47

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek 8:00 - 16:00, wtorek - piątek 7:00 - 15:00
Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać codziennie
w godz.: poniedziałek 8:00 - 15:30, wtorek - piątek 7:00 - 14:30

Kasa czynna:
poniedziałek 8:00 - 15:30
wtorek - piątek 7:00 - 14:30                    
                    
                    
           


Osób online: 27
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2017
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"